Logo

Vodní čerpadla, filtrace a vše pro zahradní jezírka

Představujeme Vám kouzelný svět vody
OASE Krmiva Filtrace PROFICLEAR Stavíme jezírko
Zahradní jezírka OASE > Zahradní jezírka

Zahradní jezírka

Zahradní jezírkaZahradní jezírka - obecný pojem, který se vžil pro celou řadu různých typů jezírek. Správná definice by byla spíše okrasná zahradná jezírka. Jejich primárním účelem je estetika, a obvykle nemají ( na rozdíl od koupscích jezírek či jezírek určených pro chopv ryb) žádnou další funkci. Tomu je v takovém zahradním jezírku přizpůsobeno vše - od konstrukce nádrže, přes její velikost, způsoob osázení vodními rostlinami a míra zarybnění.

Zahradní jezírka a profil dna

Asi největší rozdíly mezi jednotlivými druhy jezírek bychom našli v profilu a modelaci dna nádrže. Zahradní jezírko má obvykle jednotlivé mělké a středně hluboké zony odděleny od hlubší části pomocí teras či schodů. Velký důraz se zde klade na vodní rostliny, a proto se při návrhu okrasného jezírka vychází z jejich předpokládaného počtu a druhů, které v nádrži chceme mít. Naproti tomu koupací jezírka mají profil dna zcela odlišný - hluboká koupací část (obvykle s plochým¨nebo mírně svažitýžm dnem bez kačírku) přechází rychle do mělké příbřežní zony.

U okrasného jezírka nebývá obvyklá velká hloubka nádrže. Samozřejmě že není na škodu, ale běžné hloubky do 1,5 metru bohatě postačují jak k přezimování většiny okrasných ryb, tak pro dobrou stabilitu celého systému v parných letních dnech.

Dno okrasného jezírka bývá obvykle pokryto kačírkem, nebo jinými druhy dekorativních kamenů a štěrku. Na rozdíl od koupacích jezírek nebo nádrží určený pro chov ryb zde plní kačírek čistě estetickou funkci (izolační jezírková folie není zrovna pro oko přitažlivý materiál) a nedochází zady k také míře zanášení kaly jako u silně zarybněných jezírek.

Jak na stavbu zahradního jezírka

Stavíme zahradní jezírkoPokud se rozhodneme pro menší velikost nádrže, je možná taková stavba zahradního jezírka svépomocí. Hovoříme zde o malých objemech vody, do 10-15 m3 vody, a to je stále ještě projekt, který běžný člověk s přáteli či za pomoci rodiny zvládne na zahradě vlastními silami. Připravili jsme pro Vás několik vzorových projektů jezírek,(k dispozici jsou zde volně i plány zahradního jezírka), které Váím pomohou alespoň do začátku při rozhodování jaké jezírko vybudovat. Návodem Vám může bát i DVD Stavíme zahradního jezírko, kde výstavbu jezírka uvidíte krok za krokem, od výkopu  až po sázení vodních rostlin.
V případě, že plánujete jezírko větší, nebo zápasíte s časem, je lépe nechat stavbu takového jezírka zkušené realizační firmě, kterou Vám rádi doporučíme. 
Pro úplně malé projekty jsou pak vhodná plastová zahradní jezírka, která umožní instalovat vodní prvek na zahradě rychle a bez větší znalostí či nároků na jeho realizaci. Nevýhodou je samozřejmě malá velikost nádrže, a hotový tvar plastového výlisku, který je daný a musí se do Vaší zahrady hodit

Filtrace do jezírka ?

Zahradni_jezirko_filtraceČasto se setkáváme s dotazem, zda je pro malá a střední zahradní jezírka filtrace vůbec nutná. Na otázku není jednoznačná odpověď. V okrasném jezírku totiž na rozdíl id koupacího jezírka nemusí jeho majitel chtít vždy perfektně průzračnou vodu.  V zahradním jezírku nebudou ryby patrně ohroženy vysokou koncentrací škodlivin ve vodě jako v silně zarybněné nádrži s koi kapry. Pokud Vás tedy zajímá spíše celkový dojem z nádrže, dovedeme si představit, že filtrace do jezírka u Vás není nutná. Pokud ovšem vyžadujete  trvale a celoročně průhlednou vodu až na dno, nebo pokud chcete trávit s následnou údržbou zahradního jezírka co nejméně času, je filtr pro Vás správnou volbou. S výběr dostatečně výkonného zařízení Vám při výběru rádi pomůžeme

Mohlo by Vás zajímat

 

 

 

 

 

Oase Filtrace       OASE-technologie pro zahradní a koupací jezírka | Webdesign od nete.cz | Použité foto archiv OASE GmbH | Mapa stránek | Obchodní podmínky