Logo

Vodní čerpadla, filtrace a vše pro zahradní jezírka

Představujeme Vám kouzelný svět vody
OASE Krmiva Filtrace PROFICLEAR Stavíme jezírko
Zahradní jezírka OASE > Koupací jezírka > Ryby v koupacím jezírku

Ryby a koupací jezírka

Krmení ryb v koupacím jezírkuZda mohou být v koupacím jezírku ryby je velmi častý dotaz našich zákazníků, a nebo lidí, kteří se o koupací jezírka zajímají. Odpověď není úplně jednoznačná a jednoduchá. Každý si totiž pod frází "ryby v jezírku" představuje něco jiného. Někteří by rádi v jezírku pár barevných bazénových rybek - karasů, shubunkinů, jesenů. Jiným se líbí velcí koi kapři a rádi by ve své nádrži jednoho či dva měli. Dalším se líbí celé hejno velkých koi. Dalším se pak líbí hejno elegantních pstruhů, jiní jsou rybáři a rádi by se svými úlovky pochlubili i ostatním. Jistě sami cítíte, že míra zátěže pro koupací jezírko na uvedených příkladech je velmi  odlišná.

Důvody, proč hovoříme o zvýšené zátěži pro koupací jezírko, pokud jsou v něm ryby, jsou dva základní . Tím prvním je potřeba majitelů nádrže ryby krmit. Málokterý totiž odolá, a svým rybkám v jezírku nic sem tam něco nehodí. Krmivo, které v tu chvíli vstupuje do systému jezírka, se velmi rychle přetvoří na rybí výkaly a ty následně přispívají k rychlejšímu vzniku sedimentů v jezírku, a následně i k růstu čas  a zhoršení kvality vody. Pokud tedy budete mít v jezírku 10 velkých koi kaprů a pravidelně je budete krmit, záhy se to někde projeví.  Pokud nemáte dostatečně výkonnou filtraci, může dojít k zakalení vodního sloupce a neprůhlednosti vody. Začnou se tvořit sedimenty, a na Vás to bude klást vyšší nároky na údržbu koupacího jezírka, než kdyby ryby v nádrži nebyly. Počítáte s tím ?

Krmení ryb v jezírkuDruhým důvodem je narušení, či spíše změna biologické rovnováhy jezírka. Pokud v koupacím jezírku nebudou ryby, usídlí se Vám v něm záhy nejrůznější živočichové. Nemusíte mít strach z toho, že by se Vaše nádrž "hýbala", neděje se tak ani v přírodě. A Vy máte přírodní jezírko. Určitě v nádrži budou žít nějací obojživelnící, a celá řada vodního hmyzu. Přirozený potravní řetězec, od úplně malých až k těm větším. Pokud v nádrži budete mít ryby, tento systém narušíte. Zmizí drtivá většina vodního hmyzu. Nezapomeňte, že i ten se něčím živí. Některé druhy spotřebovávají řasy, jiné pomáhají rozkládat kaly.  Opravdu v koupacím jezírku ryby potřebujete ?

Budete potřebovat silnější filtraci, tedy alespoň pokud chcete mít kvalitní a čistou vodu vhodnou ke koupání. V případě, že v nádrži jsou ryby přítomny, je nutné použít silnější technologické řešení. Větší a výkonnější jezírkové filtrace. Silnější , a tudíž i provozně náročnější čerpadla. Patrně se neobejdete bez jezírkové UV lampy. V případě, že v objemově velké nádrži - a to je skoro každé koupací jezírko - budou ryby v množství větším než malém, bude filtrační technologie výrazně dražší, jak provozně, tak investičně. Častější bude i údržba a čištění jezírka. Zamyslete se ještě jednou, zda ryby v koupacím jezírku jsou pro Vás tím pravým

 

 

 

Oase Filtrace       OASE-technologie pro zahradní a koupací jezírka | Webdesign od nete.cz | Použité foto archiv OASE GmbH | Mapa stránek | Obchodní podmínky