Logo

Vodní čerpadla, filtrace a vše pro zahradní jezírka

Představujeme Vám kouzelný svět vody
OASE Krmiva Filtrace PROFICLEAR Stavíme jezírko
Zahradní jezírka OASE > Koupací jezírka > Čištění koupacího jezírka

Čištění a údržba koupacího jezírka

Koupací jezírkoKoupací jezírko založené na přírodním, nechemickém způsobu čištění vody se během roku průběžně vyvíjí v závislosti na ročním období.  Takové jezírko je živé, a na to bychom měli při jeho užívání i údržbě vždycky myslet. Nároky na čistotu vody by zde logicky měly být jiné, než budou u chemicky sterilního bazénu.  Pokud Vám tedy v koupacím jezírku o ploše desítek metrů čtverečních vyroste na jednom či dvou místech trs řas, není třeba propadat panice a lít či sypat do jezírka přípravky na její potlačení. Podobné je to i s tvorbou sedimentu - v každém zahradním nebo koupacím jezírku vždycky nějaké budou.
Nechceme tím říci, že by se mělo rezignovat na čištění jezírka. To vůbec ne. Chceme tím říci, že hodnotící kritéria u koupacího jezírka musí být jiný než u bazénu.  Máte živé, přírodní jezírko. Přesto, nebo spíše právě proto, máme několik doporučení, které radíme dodržovat, aby radost z Vašeho koupacího jezírka trvala co možná nejdéle.

Odsávání kalů a bláta

Jezírkový vysavačV každém zahradním nebo koupacím jezírku se tvoří organické sedimenty. Česky řečeno bláto.  Důvody jejich tvorby jsou různorodé, a díky přírodní povaze jezírka s nimi nejde mnoho dělat. Sedimenty se Vám budou tvořit vždy. Zdrojem pro jejich tvorbu jsou spad nečistot na hladinu ( prach, pyl, hmyz atd.) , přírůstek biomasy uvnitř nádrže a její odumíraní ( řasy, biofilmy na površích v jezírku, zbytky vodních rostlin) , v nádržích s rybami se pak podstatnou měrou o tvorbu kalů stará krmivo a výkaly ryb.
Cílem každého majitele koupacího jezírka by mělo být udržet je na co nejnižší možné míře, aby předešel procesu jejich zahnívání, které pak následně ovlivňuje kvalitu vody.  Pro jejich odsátí v rámci údržby doporučujeme použít jezírkový vysavač Pondovac 4, nezastupitelné místo má ale i dobré proudění vody v jezírku a dostatečně dimenzovaná filtrace. Zvláště mělké příbřežní zony jezírka jsou na zanášení choulostivé , nezapomínejte při vysávání jezírka zabořit sací trubku Pondovacu i do kačírku - právě tam je kalu nejvíce.

Odstranění listí

Většina zahradních nebo koupacích jezírek je zasazena do zahrady plné okrasných stromů a keřů. Je logické, že část spadaného listí se dostane i do jezírka. U koupacích jezírek díky jejich velkým plochám hladiny není příliš efektivní používat ochranné sítě, a o to více by se mělo při konstrukci nádrže myslet na správně a dostatečně výkonné jezírkové skimmery, které nám pomohou listí z hladiny odsát a následně jej pak z jezírka odstranit.  Ne vždy se podaří každý lístek zachytit, a tak bychom při běžné udržbě nádrže, zvláště na podzim, měli listí z jezírka odstranit.  Pokud tak neučiníme, dříve či později dojde k jeho rozkladu, nadměrné tvorbě sedimentů, ovlivnění kvality vody a následnému růstu řas.

Řasy v koupacím jezírku

Máte přírodní koupací jezírko. Biotop. V každém takovém přírodním systému se řasy vyskytují, je to naprosto přirozená věc. V koupacím jezírku představují problém až tehdy, dojde li k jejich zvýšenému výskytu. Správnou a pravidelnou údržbou jezírka se jejich nadměrnému výskytu dá relativně efektivně předcházet. Nesnažte se tedy při prvním náznaku tvorby řasy použít přípravky na řasy , ale zkuste nejdříve jejich mechanické odstranění. Je to levnější, účinnější a rychlejší.

Vodní rostliny v jezírku

Vodní rostliny v jezírku jsou z části estetická, a z části funkční věc. Někteří stavitelé jezírek je považují za nástroj, jak trvale a levně čistit jezírko ( viz stránka Koupací jezírka a biotopy). Vodní rostliny zcela jistě odebírají z vody živiny a ukládají je. Nemyslíme však, že jsou účinné do té míry, aby vše zvládly samy, a snažíme se jim pomoci jezírkovou filtrací. Místa, kde jsou zasazeny, se obvykle stanou prvními, kde majitel jezírka najde sedimenty. Při běžné udržbě je jejich tvorbu možno účinně omezit,  nesmíme zapomenout ani na odstarnění odumřelých či suchých částí rostlin mimo jezírko, zvláště na podzim.  Při jejich rozkladu, podobně jako u listí, by došlo k ovlivnění kvality vody, tvorbě sedimentů a následnému růstu řas či zakalení vody.

 

 

 

 

Oase Filtrace       OASE-technologie pro zahradní a koupací jezírka | Webdesign od nete.cz | Použité foto archiv OASE GmbH | Mapa stránek | Obchodní podmínky